• BRNO – VIDA CENTRUM

• 14. december 2023 bol pre žiakov našej školy dňom zábavnej vedy. V ten deň sme sa vybrali k našim susedom do Vida centra na brnianskom výstavisku. Unikátna expozícia vedeckého múzea je rozdelená do štyroch častí, a to Planéta, Civilizácia, Človek a Mikrosvet, pričom dohromady obsahujú viac ako 180 interaktívnych exponátov. Študenti si teda sami mohli vyskúšať fungovanie rôznych javov či iných fenoménov a lepšie ich pochopiť alebo len tak uspokojiť svoju zvedavosť. Okrem rozsiahlej interaktívnej výstavy ponúka toto centrum vedy aj zaujímavý sprievodný program. Naši žiaci sa zúčastnili predstavenia pozoruhodných experimentov v Divadle vedy. Po vedeckých výskumoch sme sa presunuli na vianočné trhy moravskej metropoly. Tá počas adventu ponúka nielen kúzelnú atmosféru, pestrú výzdobu, sviatočnú hudbu a gastronomické zážitky, ale aj bohatý kultúrny program. Všetci sme takto využili úžasnú príležitosť naplno si vychutnať predvianočné obdobie.

• Deň bez mobilu

•      V stredu 13.12.2023 sme konečne naplnili heslo dňa „Netelefonujme, ale komunikujme“. Zorganizovali sme akciu „Deň bez mobilov“. Bol to úplne iný deň, ktorý bol pre niektorých zaťažkávajúci, pre niektorých uvoľňujúci. Na začiatku vyučovania všetci na teoretickom vyučovaní (učitelia, žiaci) vypli a odložili mobilné telefóny. Aby voľný čas cez prestávky nebol nekonečný, vymysleli sme pre triedy rôzne úlohy a občerstvenie. Žiaci úlohy riešili v triede. Keďže nemali po ruke telefóny t.z. internet, museli medzi sebou komunikovať a dlhšie sa zamýšľať. Vyriešené úlohy sme zozbierali a vyhodnotili.

Víťazné triedy z 13.12.2023: 1. miesto  - IV.B                    2. miesto  - I.AN               3. miesto -  II.A

Víťazné triedy z 19.12.2023. 1. miesto  - IV.A                    2. miesto  - I.D               3. miesto -  I.A

Všetkým triedam ďakujeme za aktívnu účasť a víťazom srdečne blahoželáme. Popri rozmýšľaní sa mohli žiaci ponúknuť či už chlebíkmi s rôznymi nátierkami, koláčikmi, alebo voňavým punčom, ktoré pre nich pripravili učitelia a niektorí spolužiaci. Deň sa nám teda vydaril a po recenziách niektorých žiakov sme dostali informácie, že akcia bola zaujímavá a zábavná. Konštatujeme, že by sme si vedeli predstaviť, že telefón na chvíľu odložíme  a chýbať nám nebude. Zároveň ďakujeme aj rodičom, ktorí nás v tejto aktivite podporili a určite držali palce, pretože zobrať mladým ľuďom mobilný telefón na viac ako pár minút je v tejto dobe náročné.

• Deň otvorených dverí

•    Dňa 12. decembra 2023  sme privítali žiakov končiacich ročníkov základných škôl a ich rodičov, ktorí sa v rámci Dňa otvorených dverí chceli dozvedieť viac o možnostiach štúdia na našej škole a popritom si  prezrieť priestory teoretického a praktického vyučovania.

Pre návštevníkov sme pripravili  úvodné slovo a prezentáciu  študijných a učebných odborov. Na základe záujmu a vysokej účasti budúcich žiakov a ich rodičov sme prehliadky rozdelili do viacerých skupín. Vyučovanie bolo prispôsobené tak, aby návštevníci videli prípravu našich žiakov na budúce povolanie v reálnej podobe teoretického a praktického vyučovania. Ukázali sme priestory novozrekonštruovaného  odborného výcviku, odborné učebne, učebne cudzích jazykov  a predviedli sme ukážky pneumatických a hydraulických mechanizmov, programovania PLC systémov, prácu s 3D tlačiarňou, simulácie porúch na paneloch spaľovacieho a elektrického  motora, učebne na výuku cudzích jazykov.

Záujem o informácie o možnostiach vzdelávania na našej škole  neutíchol až do večerných hodín. Ďakujeme za návštevu a tešíme sa  na budúcu spoluprácu.