•     Občianske združenie #SpoluSmeViac realizovalo v školskom roku 2015/ 2016 pod záštitou Štátneho inštitútu odborného vzdelávania SR, v spolupráci so Združením automobilového priemyslu SR,  Medzinárodnou a Slovenskou asociáciou motoristického športu a Národným motokárovým centrom Kart One Aréna, úspešný pilotný projekt Karting na školách.

Cieľom tohto projektu bolo prostredníctvom súťaže:

- zvyšovanie atraktivity odborného vzdelávania na Slovensku

- zvyšovanie atraktivity študijných odborov autoopravár a pod.

- nové formy vzdelávania, inovácie.

Pokročilé jazdecké techniky

SOŠ automobilová je zapojená do projektu „Karting na školách“. Hlavným cieľom projektu je hľadanie, rozvoj a podpora mladých motoristických talentov a kontinuálna práca s nimi. Do projektu sú zapojené štyri školy západoslovenského regiónu – SOŠ Senec, SOŠD Bratislava, SOŠA Trnava a SOŠ Senica. Cieľom je nájsť 30 žiakov a z nich  vyselektovať najlepšieho jazdca (súťaž jednotlivcov), najlepšieho mechanika (súťaž jednotlivcov), najlepší tím (súťaž škôl).

Dňa 15. 10. 2015 si žiaci našej školy overili technické a jazdecké zručnosti v priestoroch Kart One Arény Bratislava. Do vyraďovacieho kola postúpilo 24 žiakov na základe výsledkov písomných testov z oblasti motošportu. Pod dohľadom inštruktora, ktorý žiakom podal technické informácie o závodnej motokáre a vysvetlil základné pravidlá jazdy na okruhu, si všetci zajazdili v tréningu. Druhá meraná jazda poslúžila na výber šiestich finalistov s najrýchlejšími časmi, ktorí postúpili do finálovej časti, kde budú navzájom súťažiť so žiakmi z ostatných škôl.

V pretekárskom aute s Maťom Homolom

V rámci súťaže „Karting na školách“   4.novembra 2015  naši žiaci -  finalisti  navštívili náš jediný, no úžasný a dnes už i medzinárodne uznávaný Automotodrom Slovakia Ring v Orechovej Potôni. Osobne sa stretli s Maťom Homolom a jeho tímom.  Maťo Homola je mladý, 21 - ročný slovenský okruhový pretekár tímu Homola Motorsport, jedného z najúspešnejších pretekárskych tímov Slovenska. Preteká na Majstrovstvách Európy FIA ETCC, kde sa v rokoch 2013 a 2014 stal Vicemajstrom Európy. Maťo porozprával súťažiacim o svojich začiatkoch, úspechoch a práci na okruhu. Súčasťou  programu bola i jazda v úlohe spolujazdca na Automotodrome Slovakia Ring v pretekárskom automobile Maťa Homolu. Žiaci  nazreli do zákulisia pretekov, pretekárskeho zázemia, boxov a riadiacej veže. Užili si veľa zábavy, dozvedeli sa množstvo nových informácií a spoločná fotografia s naším najúspešnejším slovenským jazdcom im bude pripomínať krásne chvíle prežitého dňa.

Veľké finále

V projekte Karting na školách sa 24 najlepších študentov prebojovalo až do veľkého finále, kde si 2. decembra zmerali sily a zistili, kto je najlepší jazdec, mechanik, či ktorá škola má najlepší tím. Boj o najlepšieho mechanika bol veľmi tuhý. Dvaja študenti, Andreas Novák z SOŠD Bratislava a Peter Hasák z SOŠ Senica, dosiahli vo finálovom kole rovnaký počet bodov. Ich úlohou bolo odmontovať koleso z motokáry, vymeniť pneumatiku a namontovať koleso naspäť. Obaja dosiahli rovnaký počet bodov a o víťazovi musel rozhodnúť rozstrel. Andreas bol v rozstreli rýchlejší a vybojoval rozhodujúci bod, ktorý rozhodol o prvom mieste. Najlepším mechanikom projektu Karting na školách sa stal Andreas Novák z SOŠD Bratislava, druhé miesto vybojoval Peter Hasák z SOŠ Senica a tretie miesto obsadil Richard Kuračka zo SOŠD Bratislava. O najlepšom jazdcovi nerozhodovali len dosiahnuté časy na trati, ale aj body z teoretickej časti. Ani tu si študenti nič nedarovali a bojovali naplno, bolo to veľmi tesné. Všetko sa rozhodlo až v posledných sekundách. V súbojoch koleso na koleso bolo cítiť zdravú rivalitu a túžbu byť najlepší. Prvé miesto po tvrdých súbojoch vyhral Andreas Novák z SOŠD Bratislava. Boj o druhé miesto bol veľmi vyrovnaný, František Schwarz z SOŠD Bratislava a Erik Tóth z SOŠ Senec získali rovnaký počet bodov a o druhom mieste rozhodovali lepšie umiestenia. Druhé miesto nakoniec vybojoval František Schwarz a Erik Tóth, ktorý mu bol rovnocenných súperom, skončil na treťom mieste. Študenti nebojovali len za seba, ale reprezentovali aj svoju školu. Najlepšiu školu určili vytrvalostné hodinové preteky, kde študenti ukázali, ako vedia spolupracovať a tímovou prácou sa snažiť o čo najlepší výsledok. Pretekári, ktorí boli v pretekoch jednotlivcov súpermi sa teraz spojili, aby v rámci tímu, ktorý reprezentoval ich školu spolupracovali. Na trati si nič nedarovali, každá škola chcela vyhrať. Študenti museli bojovať na trati aj mimo nej, aby čo najlepšou stratégiu získali nad súpermi výhodu. Nikto sa nevzdával a všetci bojovali až do konca. O tvrdé, no férové súboje na trati nebola núdza. Po hodine na trati sa víťazom vytrvalostných pretekov stali študenti SOŠD Bratislava.