• Zverejnenie maturitných téma a zadaní

• 1. júla 2022 nadobudla účinnosť nová vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole, ktorá (okrem iného) určuje povinnosť stredným školám:

- zverejniť maturitné zadania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky pripravené príslušnou predmetovou maturitnou komisiou (III. časť, bod 5),

- zverejniť maturitné témy pre teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky a praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky pripravené príslušnou predmetovou maturitnou komisiou (IV. časť, bod 3).

PRAKTICKÁ ČASŤ ODBORNEJ ZLOŽKY

Maturitné témy pre praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky vychádzajú z výkonových štandardov pre praktické vyučovanie pre príslušný študijný odbor alebo pre zameranie príslušného študijného odboru uvedené v štátnom vzdelávacom programe pre odborné vzdelávanie a prípravu, podľa ktorého žiak štúdium začal.

Termíny jednotlivých odborov:

IV.A mechanik nastavovač  -  praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy

Dátum: 13.5.2024-16.5.2024  ZF Slovakia     17.5. 2024 MTF Trnava

II.AN predaj a servis vozidiel - obhajoba vlastného projektu

Dátum: 10.5.2024 -SOŠA Trnava

IV.B autotronik  - praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy

Dátum: 6.5.2024 – 10.5.2024 - SOŠA Trnava

II.AN strojárstvo - praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy

Dátum: 11.5.2024 - SOŠA Trnava

Charakteristika foriem

Praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy

Rozsah a obsah úloh: aplikácia teoretických vedomostí a zručností získaných praktickým vyučovaním v príslušnom študijnom odbore alebo v zameraní príslušného študijného odboru.

Kritériá hodnotenia

• pochopenie úlohy,
          • analýza úlohy,
          • voľba postupu,
          • voľba a použitie pomôcok, špeciálnych zariadení, prístrojov a materiálov,
          • organizácia práce,
          • dodržiavanie zásad bezpečnosti a ochrany zdravia,
          • ochrana životného prostredia,
          • výsledok práce.

Obhajoba vlastného projektu

Komplexná odborná práca alebo projekt sa rieši počas štúdia individuálne alebo skupinovo. Práca je obsahovo zameraná podľa príslušného študijného odboru alebo zamerania príslušného študijného odboru a potrieb praxe.

Kritériá hodnotenia

• odborná úroveň projektu,
          • grafická úroveň projektu,
          • vlastná obhajoba autora – úroveň prezentácie,
          • používanie odbornej terminológie,
          • využitie odbornej literatúry.
      • Témy Praktickej časti odbornej zložky

• Mechanik nastavovač
          Témy PČOZ maturitnej skúšky pre odbor 2411 K mechanik nastavovač
        • Autotronik