• Streetball 2023

     • Dňa 22.11.2023 pri príležitosti Dňa študentov sme sa zapojili do súťaže v Streetballe,   ktorá sa konala v Mestskej športovej hale. 12 družstiev stredoškolákov bolo rozlosovaných do štyroch skupín. Spolu s  „A“ družstvom  zo SPŠ dopravnej  a „B“  družstvom zo SŠ J. Bottu sme sa ocitli v A skupine. Kvalifikáciu sme s prehľadom vyhrali a spolu s víťazmi ostatných skupín postúpili do finálovej skupiny, kde sa hralo systémom každý s každým. Družstvo našej školy v zložení -  Štefan Balko a Patrik Mesároš zo IV.A, Dominik Oliver Starko z I. AN a Michal Bažík z I.C obsadilo 3. miesto. Ďakujeme za vzornú  reprezentáciu  našej  školy.

     • Medzi nami

     • Deň 16.november sa pre žiakov našej školy niesol v znamení výchovného koncertu Medzi nami. Veľmi pútavou formou nám boli približené dôležité míľniky našej histórie. Účinkujúci nám pripomenuli, že žijeme v spoločnosti, kde sa stretáva niekoľko generácií, ktoré sa musia navzájom akceptovať a vychádzať spolu. Staršia generácia nám stále má čo ponúknuť, a to priučiť nás histórii a odovzdať cenné informácie, lebo „národ, ktorý nepozná svoju históriu, je odsúdený ju zopakovať.“ My sa môžeme poučiť a vyvarovať chýb.  Súčasný svet je plný informácií a je pre nás dôležité naučiť sa ich správne triediť. Žiaci sa aktívne zapojili do  zaujímavých kvízov, kde si preverili svoje vedomosti. Aj takto príjemne a užitočne sa dá zakončiť skrátený týždeň.

     • Majstrovstvá okresu v basketbale

     • Dňa 15.11.2023 sa v telocvični SPŠ dopravnej v Trnave uskutočnilo základné kolo Majstrovstiev okresu Trnava v basketbale študentov stredných škôl. Súťaže sa  zúčastnili  družstvá SOŠ automobilovej, SPŠ dopravnej, SPŠ stavebnej a Gymnázia J. Hollého. Súťaž sa hrala systémom každý s každým a 2 x 12 minút. Každé družstvo odohralo 3 zápasy. S maximálnym nasadením a po úporných bojoch sme dva zápasy vyhrali. Porazili nás iba basketbalisti zo  SPŠ stavebnej. Po zrátaní výsledkov sme skončili na druhom mieste. Za dobrý výkon a reprezentáciu školy patrí vďaka basketbalovému výberu našej školy.

     • Deň výživy

     • Pri príležitosti Svetového dňa výživy sme posledné dva októbrové  týždne  na našej škole venovali problematike zdravej výživy a  jej dôležitosti pre  optimálne fungovanie organizmu, najmä nášho mozgu. V rámci tohto významného dňa sme pripravili informačné plagáty s jednoduchými tipmi, ako  sa naštartovať k zdravšej životospráve,  ako aj zoznam top funkčných potravín pre lepšiu pamäť, sústredenie a celkový výkon. Zdôraznili sme, že zmeny v stravovaní a životnom štýle môžu mať pozitívny vplyv nielen na náš fyzický stav, ale aj na našu schopnosť sústrediť sa a pracovať efektívne. Naša škola si zakladá na zdravom životnom štýle a je jej cieľom podporovať svojich žiakov nielen vo vzdelávaní, ale aj v rozvoji zdravého myslenia a životného štýlu. Súčasťou našich aktivít v rámci Svetového dňa výživy bolo preto aj rozdávanie jabĺk - symbolu zdravej výživy - študentom, čím sme podporili túto udalosť. Dúfame, že prezentované informácie a odporúčania pomôžu našim žiakom začať lepšie a zdravšie žiť, a tak zlepšovať aj svoj akademický výkon.

     • Študentská kvapka krvi

     • Krv je telesná tekutina, ktorá sa nedá ničím nahradiť, dá sa získať iba darovaním. Je to najväčší dar, ktorý darcu nič nestojí, ale pre človeka, ktorý darovanú krv súrne potrebuje, je darom nevyčísliteľnej hodnoty a môže pre neho znamenať záchranu života alebo zdravia. Sme hrdí na to, že sa v našej škole našli odvážni žiaci, ktorí sa rozhodli takto pomôcť a dúfame, že sa motivujú aj ďalší a týmto spôsobom môžu pomôcť zachrániť ľudský život.

     • Olympiáda z anglického jazyka

     • Dnešná olympiáda z anglického jazyka opäť o krok ďalej posunula tých najlepších „angličtinárov“ z našej školy. Mali možnosť preukázať svoje schopnosti v počúvaní, čítaní, gramatike i rozprávaní a mohli sa aspoň na chvíľu cítiť výnimočne - vyhrať zaujímavé ceny a čo viac - zažiť úspech, ktorý ich snáď bude motivovať aj naďalej zdokonaľovať sa v anglickom jazyku. Všetkým ďakujeme za účasť a blahoželáme víťazom!

     • Medzinárodný strojársky veľtrh BRNO

     • Žiaci študijných odborov so zameraním na strojárstvo zavítali minulý týždeň na Medzinárodný strojársky veľtrh v Brne, ktorý sa konal v dňoch 10.-13.10.2023 v priestoroch brnianskeho výstaviska.  Je to najväčší a najvýznamnejší priemyselný veľtrh v strednej Európe. Tento rok bol zameraný na efektívny a udržateľný priemysel. Najviac zastúpeným a kľúčovým odvetvím tohto podujatia bolo obrábanie a tvárnenie. Expozície, ktoré sme si mohli pozrieť, sa orientovali na automatizáciu, CNC techniku, elektroniku, priemyselné roboty, meraciu techniku, plasty, zváranie, povrchové úpravy a materiály. Na veľtrhu vystavovalo viac než 1260 firiem zo 43 krajín. Mali sme možnosť vidieť expozície nielen zahraničných, ale aj slovenských vystavovateľov, napr. spoločnosť VINFA, s.r.o.  so sídlom v Trnave. Tak ako aj na iných výstavách, aj na mieste brnianskeho výstaviska prebiehali  ďalšie špecializované expozície ako TRANSPORT A LOGISTIKA, ENVITECH A WOODTEC. Najväčším zážitkom pre nás bol autonómny autobus, ktorým sme sa mohli previezť medzi jednotlivými pavilónmi. Síce to bol autobus budúcnosti,  my sme  však napokon všetci nasadli do našich autobusov, ktoré nás po dlhom, náročnom, no poučnom dni bezpečne odviezli domov.

     • Autosalón Nitra 2023

     •    Aj tento rok sa otvorili brány výstaviska Agrokomplex Nitra, aby privítali návštevníkov výstavy Autosalón Autoshow Nitra. Tohto podujatia sa 29.9.2023 zúčastnili aj žiaci prvého až štvrtého ročníka Strednej odbornej školy automobilovej  v Trnave odboru autoopravár a autotronik a tiež žiaci nadstavby s automobilovým  zameraním  spolu so svojimi pedagógmi. Cieľom exkurzie bolo spoznať novinky v oblasti automobilového priemyslu a autoopravárenskej servisnej techniky.

          Žiaci si so záujmom prezreli najnovšie modely svetových značiek, ktoré vystavovali svoje elektrické a hybridné verzie, ako aj prototypy na klasické spaľovacie pohony. Taktiež boli zvedaví na doplnkové akcie zamerané na tuning vozidiel a audio-systémov vo vozidlách. Spestrením výstavy boli aj veterány a oldtimery rôznych značiek a RC autoshow s modelmi kamiónov, stavebnej techniky a off-roadov. Veľkému záujmu sa tešila sprievodná akcia autoshow „Furt bokem“, kde v jazde driftom na asfaltovej dráhe súťažili pretekári v upravených vozidlách.

        Exkurzia naplnila očakávania žiakov i pedagógov a po dni plnom zážitkov aj informácií zo sveta automobilových noviniek spokojní spoločne odchádzali do svojich domovov.

     • Spoznávame Prahu

     •     Žiaci našej školy sa zúčastnili 28.-29.9.2023 náučnej exkurzie do Prahy, ktorej cieľom bolo spoznať historické a technické pamiatky českej metropoly.

          Od ranného stretnutia pred stanicou v Trnave vládla dobrá nálada a príjemná atmosféra. K nej prispela už prvá zastávka v našom bohatom programe – Múzeum Jawa v Konopišti. Expozícia na malej ploche predstavuje veľké množstvo motocyklov – od sériových po pretekárske špeciály. Pracovníkov múzea zaujalo nadšenie našich chlapcov pre vystavené exponáty a tým náruživejším dokonca dovolili posadiť sa na niektoré z nich.

        Dobrá nálada pokračovala aj po príchode do stovežatej krásavice, kde nás už čakala profesionálna sprievodkyňa, ktorá nám program „ušila na mieru“. Absolvovali sme s ňou prehliadku centra mesta, Malej Strany, Hradčian a ikonických turistických atrakcií, akými sú Staromestské námestie s orlojom, Václavské námestie a Karlov most. Pri ideálnom počasí bola naša výprava chvíľami síce náročná, ale krásna a nezabudnuteľná.

         Po spoločnom programe prvého dňa sme druhý deň prispôsobili preferenciám žiakov, ktorí sa rozdelili do skupín. Časť z nich uprednostnila prechádzku po nábreží Vltavy, iní sa rozhodli preskúmať Petřínsku rozhľadňu, ďalšia skupina navštívila Národné technické múzeum, ktoré je rajom exponátov z oblasti vedy a techniky.

         Úžasnú atmosféru počas oboch dní umocnilo nádherné počasie ako stvorené na spoznávanie nových miest. V piatok večer sme sa po intenzívne strávených dňoch v pražskom veľkomeste vrátili do Trnavy príjemne unavení a plní spomienok a skvelých zážitkov.

     • Európsky deň jazykov

     • 26. september je Európskym dňom jazykov. Pri tejto príležitosti sa na Trojičnom námestí a Hlavnej ulici v Trnave uskutočnilo podujatie formou jazykového festivalu, ktorého sa zúčastnili aj žiaci SOŠA. Počas príjemného slnečného dopoludnia mali možnosť zoznámiť sa hravou formou s viac ako desiatimi jazykmi sveta, medzi ktorými okrem slovenského jazyka a ďalších známych európskych jazykov nechýbali napríklad aj latinčina, esperanto, posunkový jazyk a programovací jazyk. Žiaci dostali tzv. jazykový pas a plnili v jednotlivých stánkoch zadané úlohy. Usilovní a úspešní boli odmenení. Dnešná dopoludňajšia aktivita tak upriamila pozornosť na význam učenia sa jazykov, ktoré otvárajú dvere novým priateľstvám, novým kultúram, novým príležitostiam a uľahčujú život pri cestách do zahraničia.

     • Kam na vysokú Roadshow

     • Na jeseň sa tradične konajú veľtrhy vzdelávania a výstavy prezentujúce vysoké školy, ktoré pomáhajú študentom, aby si správne vybrali tú svoju vysokú školu. Študenti IV.A triedy  v utorok 26.9.2023 navštívili výstavu Kam na vysokú Roadshow v Mestskej športovej hale v Trnave, ktorá predstavila až 137 slovenských i zahraničných vysokých škôl a fakúlt. Na jednom mieste dostali maximum informácií, aby si mohli správne vybrať štúdium na výške. Zúčastnili sa programu, ktorý tvorili prezentácie vysokých škôl, prednášky a ukážky ich technického vybavenia a kariérne poradenstvo pre študentov.

     • Tradičné úvodné sústredenie žiakov 1.ročníka

     • Na začiatku tohto školského roka sa všetci žiaci prvého ročníka zúčastnili úvodného sústredenia. Počas tohto sústredenia sa oboznámili s priestormi školy, ale aj s pracoviskami ich budúcich zamestnávateľov. Mali príležitosť lepšie sa spoznať so svojimi učiteľmi, majstrami odbornej výchovy a svojimi spolužiakmi. V priestoroch školských dielní si všetci žiaci prevzali pracovné oblečenie a obuv. Boli oboznámení so zásadami dodržiavania bezpečnosti pri práci a  školským poriadkom. Zúčastnili sa účelového cvičenia v Kamennom mlyne, kde sa učili poradovú prípravu a základy poskytovania prvej pomoci. Navštívili priestory duálneho vzdelávania vo firme ZF Slovakia  a firme AUTO-IMPEX. Taktiež boli pozrieť  v  autoumyvárni S-Racing a predajni automobilov BEGAM. Na ďalší deň sa zúčastnili akcie s názvom  Deň záchranných zložiek mesta Trnava. Tu sa oboznámili s namáhavou a dôležitou prácou záchranných zložiek. Polícia a hasiči zaujali všetkých účastníkov podujatia ukážkami svojej práce. V závere sústredenia si mali možnosť zahrať si minigolf na minigolfovom ihrisku pri OC MAX Trnava.

     • Výlet do Čachtíc

     • Záver školského roka patrí už tradične školským výletom. V prvý letný deň sme sa v silnej zostave troch tried I.B, II.A a II.D vybrali na povesťami opradený Čachtický hrad. Tešili sme sa naň všetci, zvlášť tí, ktorých zaujíma história a záhady minulosti.  Motorovým vláčikom sme sa vyviezli do dedinky Višňové, odkiaľ sme sa turistickou trasou cez les dostali na Čachtický hrad. Tam sme si prezreli vystavené artefakty, pozostatky hradu a vypočuli výklad o histórii hradu, ktorá je neodlučiteľne spojená s krvavou grófkou Alžbetou Báthoryovou.  Pri prechádzke po hradbách sme obdivovali panorámu okolia a vychutnávali si nádherné výhľady.  Po skončení návštevy hradu sme sa presunuli do Čachtického podzemia. Vstúpili sme do temných chodieb, kde nám prítmie a zvláštna atmosféra evokovali dávne časy. Na záver bola pre žiakov pripravená súťaž, pri ktorej na základe indícií hľadali skryté truhličky s odmenami.  Tento deň nám poskytol vzácnu príležitosť objaviť tajomstvá tejto významnej pevnosti a obohatiť naše vedomosti o historickom dedičstve tohto regiónu. Celým výletom sa aj napriek teplu a únave niesla príjemná pohodová atmosféra.

     • Mladý tvorca

     • Dňa 21.júna 2023 žiaci našej školy navštívili celoštátnu prezentačnú výstavu Mladý tvorca. Už 30. ročník sa konal v areáli výstaviska Agrokomplex Nitra. Cieľom výstavy je podporiť a propagovať stredoškolské odborné vzdelávanie, vyzdvihnúť perspektívu duálneho systému vzdelávania reflektujúceho na vznik nových typov profesií pri zavádzaní robotizácie a digitálnych technológií do praxe. Program podujatia dotvárali interaktívne činnosti pre študentov, workshopy, súťaže a programy z oblasti záujmovej činnosti žiakov. Súčasťou výstavy bol aj zaujímavý sprievodný program z oblasti bezpečnosti dopravy -simulátor prevrátenia, alebo nárazu vozidla, „Opilecké okuliare“ – okuliare simulujúce stav po užití alkoholu. Remeselníci prezentovali tradičné ľudové remeslá a taktiež sa konala „regrutačná“ prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

     • DNI ZDRAVIA

     • Dni zdravia v Trnave priniesli mnoho zaujímavých a užitočných aktivít prispievajúcich k prevencii zdravotného stavu Trnavčanov. Vyskúšali si ich aj naši študenti. Dali si zmerať tlak, vyšetriť zrak, zistiť hodnoty  telesného tuku. Dozvedeli sa užitočné informácie o zdravotnom poistení a dentálnej hygiene. Ochranou a podporou zdravia v súčasnosti môžeme pozitívne ovplyvniť zdravie budúcich generácií.

     • Exkurzia v knižnici

     • Naša dlhoročná dobrá spolupráca s Knižnicou Juraja Fándlyho v Trnave pokračuje aj v tomto školskom roku. V dňoch 1. a 2. júna 2023 ju navštívili žiaci I.A, I.B, III.A a III.B triedy. Na príjemnú atmosféru v knižnici sme už zvyknutí, no tentoraz nás prekvapili úplnou novinkou.

      Zaujímavú odbornú prednášku sme si vypočuli v útulnom  prostredí novootvorenej Záhradnej čitárne, ktorá sa nachádza v krásnej záhrade knižnice. Knihy a dennú tlač sme si mohli prezrieť nielen v čitárni, ale aj v záhrade. Na záver exkurzie nasledovala prehliadka jednotlivých oddelení knižnice.

     • Odborná exkurzia

     • Dňa 2.6.2023 sa žiaci I.A a I.D zúčastnili exkurzie vo firme HF Slovakia a.s. so sídlom v Dubnici nad Váhom.
      Žiaci si prezreli výrobné a montážne priestory spoločnosti, ktorá  je zameraná na produkciu jednoúčelových strojov pre gumárenský a plastový  priemysel, strojov s automatizáciou, prípravkov, ťažkých zvarencov a na trieskové obrábanie. Komentovaná odborná prehliadka spoločnosti s výrobnou plochou 20 000 m2 im umožnila oboznámiť sa so  všetkými operáciami a činnosťami, ktoré sú potrebné na výrobu jednoúčelového gumárenského stroja. Účasťou na tejto exkurzii sa žiakom naskytla príležitosť rozvíjať svoje poznanie priamym pozorovaním  moderných technológií a zažiť atmosféru v úspešnej strojárskej firme.

     • Interview day

     • JobSpoTT - toto zmysluplné a nesmierne prínosné podujatie akým bol už 9.ročník najväčšieho veľtrhu práce v Trnave, si nemohli nechať ujsť ani žiaci našej školy. 34 vystavovatelia ponúkali viac ako 3300 voľných pracovných miest spolu s množstvom sprievodných podujatí ako napríklad workshopy a rôzne prednášky. Pre chlapcov to bolo užitočné aj v tom, že sa precvičili v komunikácii, skúsili si svoje prvé pracovné pohovory, alebo skôr rozhovory s recruitermi priamo na podujatí v rámci sekcie Interview day. Okrem riadnych pracovných ponúk boli pre študentov na JobSpoTTe pripravené zaujímavé brigády na leto, či platené stáže priamo u zamestnávateľov. Študenti z Ukrajiny mali možnosť porozprávať sa o možnostiach práce s ukrajinsky hovoriacim zástupcom najväčšieho internetového pracovného portálu na Slovensku, iní zase využili možnosť vyskúšať si 40-sekundový test zručnosti pre manuálnu prácu. Každopádne všetci odchádzali obohatení novými skúsenosťami a informáciami ktoré im pomôžu uplatniť sa na trhu práce po skončení školy. Tešíme sa na ďalší ročník!

     • Exkurzia Osvienčim

     • 21.4.2023 sa 44 žiakov našej školy stretlo pred železničnou stanicou v Trnave uprostred hlbokej noci. Nastúpili sme spoločne do autobusu, ktorý nabral smer Osvienčim. Na mieste nás privítalo nádherné slnečné jarné ráno.

      Cieľom exkurzie do Osvienčimu a Brezinky bolo spoznať smutnú kapitolu druhej svetovej vojny, ktorá je známa ako holokaust. Žiaci sa počas prehliadky viac dozvedeli o najväčšom koncentračnom tábore na svete, o minulosti a o hrôzach, ktoré sa na týchto miestach uskutočňovali. Mali možnosť pozrieť si podmienky, v akých žili a umierali státisíce ľudí,
      kráčať po tých istých chodníkoch ako tí, čo tu boli väznení a zomierali od úmornej práce, zlej stravy, ale aj pre potešenie jednotiek SS.

      Vidieť reálne budovy, plynové komory, popraviská, osobné veci väznených a ich fotografie hlboko zasiahlo naše srdcia. Exkurzia bola pre žiakov veľmi zaujímavá a predovšetkým prospešná. Veríme, že splnila svoj účel a dnešná mládež si uvedomí, aký nebezpečný môže byť extrémizmus.

     • Silový päťboj

     • Dňa 5. apríla 2023 sa uskutočnili školské majstrovstvá okresu Trnava v Silovom päťboji študentov a študentiek SŠ. Súťaž sa uskutočnila v telocvični Strednej zdravotníckej školy v Trnave za účasti 10 družstiev chlapcov  z 10. stredných škôl a 6 dievčat zo 4 stredných škôl. Družstvo chlapcov našej školy reprezentovali - Patrik Koreň a Samuel Richard Loča z triedy II. A, Daniel Vaškovič a Martin Hollan z triedy II. B a umiestnili sa na peknom 5. miest. V súťaži dievčat našu školu reprezentovala Natália Zahálková, ktorá sa umiestnila tiež na 5. mieste.
      Všetkým súťažiacim žiakov našej školy patrí veľké poďakovanie za ich výkony.