• 2017-2018

•     Občianske združenie #SpoluSmeViac realizovalo v školskom roku 2015/ 2016 pod záštitou Štátneho inštitútu odborného vzdelávania SR, v spolupráci so Združením automobilového priemyslu SR,  Medzinárodnou a Slovenskou asociáciou motoristického športu a Národným motokárovým centrom Kart One Aréna, úspešný pilotný projekt Karting na školách. Vzhľadom na úspešnosť pilotného projektu  sa bude realizovať jeho nový ročník 2017/ 2018, do ktorého sa zapoja  aj študenti našej školy (I. a II. ročníky).

Trvanie projektu: november 2017- marec 2018

Vyraďovacie kolá

Po úspešnom elektronickom testovaní sa družstvo našej školy dostalo do II. vyraďovacieho kola, ktoré sa uskutočnilo dňa 10. januára 2018 v priestoroch Národného motokárového centra Kart One Aréna v Bratislave. Konečne sme sa zoznámili aj so súpermi, zatiaľ iba z bratislavských škôl -Kačalova, Exnerova a Devínska Nová Ves. Zvyšní naši súperi zatiaľ brázdia slovenské svahy na lyžiarskom kurze. Po úvodnom príhovore a vzájomnom zoznamovaní sa, sme sa rozdelili na skupiny a plne sa vrhli do súťaženia. Pod vedením skúseného mechanika sme sa naučili vymieňať pneumatiky na motokáre, potom sme si vyskúšali jazdu na okruhu. Po krátkej testovacej jazde sme sa vrhli do pretekania. Na základe dosiahnutých časov boli pridelené body, ktoré sa prirátavajú k doposiaľ dosiahnutým. Do ďalšieho kola postupuje za každú školu 5 žiakov.

Súťaž motokár

31. januára 2018 sme sa opäť stretli v Národnom motokárovom centre v Bratislave, aby sme si zmerali sily už so všetkými účastníkmi súťaže. Lyžiarske kurzy sú za nami, vrátili sme sa živí a zdraví, a tak sme sa mohli naplno vrhnúť do súťaženia. Pod vedením skúseného mechanika sme sa naučili vymieňať zadné pneumatiky na motokáre, čo nebola žiadna „sranda“. Koleso je väčšie aj ťažšie. Miesto jednej skrutky treba vymontovať tri. Vybrať ventil, vyzuť gumu a za chrbtom ti stojí chlapík so stopkami. Našťastie sme všetci mechanici a skúsenosti z odborného výcviku akoby si našiel. Na testovacie jazdy každé družstvo dostalo prideleného svojho mentora, ktorý s nami prešiel celú trať. Vysvetlil nám, kde treba brzdiť, kde pridať a kde letieť na plný plyn. S trochou tréningu a radami mentora sme sa čoskoro zlepšili a jazda na okruhu sa stala nielen súťažou, ale i potešením. V celkovom umiestnení si nevedieme zle, no dúfame, že v budúcom kole sa prepracujeme na vyššie pozície. Tešíme sa na ďalšie stretnutie 8. 2. 2018.

Veľké finále

V posledný februárový deň privítalo Národné motokárové centrum Kart One Arena v bratislavskej Petržalke finálovú štyridsiatku pretekárov, partnerov súťaže a vzácneho hosťa Mgr. Juraja Drobu, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja so sprievodom.Tento finálový deň ale rozhodne nebol len o pózovaní fotografom a cateringu. Chlapci od rána „makali“.  Popasovali sa s výmenou predného kolesa aj pneumatiky a zbierali ešte posledné body, ktoré rozhodli o celkovom poradí.

Výsledky:

„Najlepší mechanik“ - SOŠ  Holíč

„Najlepší jazdec“ -SPŠD  Bratislava

„Najúspešnejšia škola“ projektu Karting na školách 2017/2018:

1.       Stredná odborná škola dopravná v Bratislave

2.       Stredná priemyselná škola dopravná v Bratislave